24. nov 2022

Medlemsmøde – Cybertrusler og IT- sikkerhed

Medlemsmøde 24. november 2022, kl. 08:00 - 09:30
Pavillonen, Kærvej 11, 8500 Grenaa.

Er du sårbar overfor cyberangreb, datatyveri og digitale vira?
Med afsæt i alvorlige it-sikkerhedshændelser, som Peter har observeret, analyseret og hjulpet med at løse, giver han dig overblik over de mest gængse og alvorlige cyberangreb. Og fortæller, hvad du kan gøre for at forhindre dem, og hvad du skal gøre, hvis du er blevet ramt.

Peter Kruse er medstifter af it sikkerhedsvirksomheden, CSIS. Han startede den professionelle del af karrieren ved at arbejde som it-sikkerhedskonsulent hos bl.a. Telia og TDC og landede derefter hos den norske antivirus producent, Norman. Han har opbygget en solid teknisk forståelse for it-sikkerhed, og med særlig tyngde på avanceret malware og forensics.

Peter er uden sammenligning den mest citerede IT-sikkerhedsekspert i Danmark og regnes blandt de absolut bedste i Europa inden for sit ekspertise område.

Igennem årene har Peter og CSIS opbygget et stærkt navn i mange sammenhænge, og samarbejder løbende med it-sikkerhedsfirmaer, politi og uddannelsesinstitutioner over hele verden.

Derudover vil ledelsen fra Kysthotellet kort fortælle om deres egne erfaringer over at blive ramt af et omfattende hackerangreb, der lagde dem – og en stor del af hele branchen – ned i et par uger!

Gæster velkomne – tilmelding nødvendig inden 23. november kl. 12:00

Tilmeldte

Nr. Navn Virksomhed Mail
1 Rikke Andersen Kystvejens Konferencecenter ra@kysthotellet.dk
2 Søren Wellejus Sparekassen Kronjylland sra@sparkron.dk
3 Jakob Bruhn Jyske Bank jakob.bruhn@jyskebank.dk
4 Jørgen Due Jensen Due Jensen Management jorgen@due-jensen.dk
5 Karoline Lynggaard Base Business Bjerringbro kl@basebusiness.dk
6 Lars Henning Sparekassen Djursland lsh@spardjurs.dk
7 Lars Møller Kristensen Djurslands Bank lmkr@djurslandsbank.dk
8 Ronnie Kristensen Djurslands Bank A/S ronk@djurslandsbank.dk
9 Palle Mikkelsen Mercatus palle@mercatus.dk
10 Jonas Agergaard Christensen Grenaa Havn A/S jac@grenaahavn.dk
11 Bo Andersen Kvist & Jensen Statsautoriseret Revisionspartnerselskab boan@kvistjensen.dk
12 Birgitte Christiansen BirBond Consult bc@birbond.dk
13 Jens Nikolajsen Mercatus A/S jens@mercatus.dk
14 Jan Ellegaard Ellegaard Investeringsrådgivning ApS je@ellegaardinvest.dk
15 Lars Windolf Jyske Bank lwi@jyskebank.dk
16 Christian Bertelsen Norddjurs Kommune chb@norddjurs.dk
17 Kirsten Schmidt Driftsselskabet Grenaa Havn A7S khs@grenaahavn.dk
18 Troels Broni SAFE Sikring troels@safesikring.dk
19 Henrik Lund Lund Vine henrik@lundvine.dk
20 Kasper Bjerregaard Norddjurs Kommune kjb@norddjurs.dk
21 Mette Lindhardt Lindhardt Steffensen Advokater mhl@lsalaw.dk
22 Søren Woller Sparekassen Kronjylland sto@sparkron.dk
23 Lars Hesselø JAC vw Grenaa lahes@jac.dk
24 Kåre Rank Kristensen Arne Elkjær A/S krk@arneelkjaer.dk
25 Ole Husum Zacher Advokater oh@zacheradvokater.dk
26 Christopher Husum Zacher Advokater ch@zacheradvokater.dk
27 Jes Christensen Prospector jc@prospector.dk
28 Michael Knudsen Østship ApS michael@oestship.dk
29 Peter Præstholm Papirgården Grenaa pp@pgg.dk
30 Frederik Brandstrup grenaa hydraulik fhb@ghy.dk

Vil du være med…

· til at booste væksten i Grenaa?
· i et proaktivt erhvervsnetværk?
· til at påvirke erhvervspolitikken?

Bliv medlem